Praktické
informace
Doprovodný
program
Jídlo
& pití

Marka Míková bude číst dětem

15. 6. 2019

Narodila se 1959 v Českých Budějovicích. Navštěvovala Lidovou konzervatoř – autorské psaní u Ivana Vyskočila v Praze a pokračovala studiem režie a dramaturgie na katedře loutkářství Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Hrála v kapele Dybbuk, později Zuby nehty, pro niž píše i texty. V letech 1987–1996 pracovala jako režisérka v pražském loutkovém divadle Minor, kde se podílela na vzniku představení Karkulín ze střechy, Paví král, Létající ryba, Bajaja či Dlouhý, Široký a Bystrozraký, v divadle v Braníku vznikla autorská inscenace Podzem, v divadle Rubín zinscenovala Bunyanovu Poutníkovu cestu. Vydala hudební vyprávění Roches a Bžunda_ (2001), knihy pro děti a mládež Knihafoss (2007), JO537 (2009) a Mrakodrapy (2012). V roce
20019 byla zařazená do prestižního seznamu knih pro děti a mládež White Raven, který každoročně zveřejňuje Internationalen Jugendbibliothek v Mnichově. V roce 2010 získala ocenění Zlatá stuha – Literární část v kategorii Beletrie pro děti a mládež za knihu JO537. Dále v roce 2015 obdržela ocenění Zlatá stuha – Výtvarná část: v kategorii Kniha pro starší děti a mládež za dílo Škvíry. V témže roce získala za dílo Žvejkačky 1. místo v rámci soutěže Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež.

Moravská zemská knihovna (MZK) je jedinou institucí v České republice, která se stará o prezentaci současné české literatury v zahraničí. České literární centrum, zřízené Moravskou zemskou knihovnou, organizuje rezidenční pobyty českých autorů za hranicemi, do ČR naopak přiváží překladatele a bohemisty. MZK rovněž propaguje českou literaturu na zahraničních knižních veletrzích. V roce 2018/19 koordinuje Český rok kultury v Lipsku, jehož vrcholem byla účast ČR jako hlavní hostující země na Lipském knižním veletrhu od 21. do 24. března 2019.


Partneři pikniku: